Help! – jedna z největších polních her v České republice

„Na nepřátelském území se zřítilo letadlo, které kromě civilistů převáželo také tajný materiál BETA2. Rozvědka vaší země vás posílá na špionážní misi s cílem lokalizovat letadlo, zachránit zraněné a získat materiál BETA2 pro svou zemi. Proti vám stojí neúprosný čas a nepřátelská armáda, která se snaží přístup k letadlu znemožnit a celou havárii zatajit. Vaše země není jediná, která chce získat tajný materiál BETA2.“

Takto začíná jedna z největších polních her v České republice, možná i na Valašsku (tady by měl býti smajlík).

Její organizátoři jsou skauti z Kateřinic, oddílu střediska Vsetín.

Akci je věnován speciální web – https://help.skauti.cz/, kde jsou informace o akci, pravidla, i ohlédnutí za předchozími ročníky.

Ale teď již trochu té akce:

Na historii této akce zavzpomínal její původní organizátor Pavel Drábek – Dazul:

Nápad uspořádat HELP vznikl zřejmě na přelomu roků 1997-8 jako společný produkt organizátorů několika ročníků úspěšných megaher COMMANDOS (Dazul) a HOBIT (Kšanďák). Ideovým otcem byl Václav  Břicháček. Na organizaci hry se podílel Vulkán, který měl zařídit možnost jejího konání ve VVP Libavá i zapojení vojáků. Hra byla původně plánovaná na 10.-13.9.1998. Po té co se přihlásilo 646 účastníků (bez organizátorů) vyšlo najevo, že přes ústní příslib se hra ve VVP Libavá konat nemůže. Jiný vhodný prostor se zajistit nepodařilo  a tak bylo konání akce zrušeno.

A tak se HELP v pozměněné podobě (pravidla. rozsah, místo konání, počet hráčů …) konal prvně až 11.9.1999.

U toho neuskutečněného ročníku 1998 bylo 646 přihlášených (+ organizátoři), což se mohlo pohybovat kolem 700 osob. V roce 1999 to bylo cca 130-140 osob – přihlášeno 14 skupin. V roce 2000 to bylo 11 skupin, v roce 2003 bylo přihlášeno 356 lidí (29 skupin), v roce 2004 přihlášeno 26 skupin, v roce 2005 přihlášeno 20 skupin (194 účastníků – bez organizátorů), ….

V dobách, kdy jsem se na organizacei HELPu podílel se akce účastnily 0-2 skupiny ze Slovenska. Nicméně lidi přijížděli z Plzně, Prahy (dorazila i „foglarova“ Dvojka), Velkých Losin, České Třebové, Pardubic, Zlína, Jablonce nad Nisou, Ostravy, Brna, Chlumce nad Cidlinoiu, Jindřichova Hradce, Českých Budějovic, Kopřivnice…

Videozáznam první akce z roku 1999:

Pravidla hry z roku 2019:

HELP-pravidla-2019

K této akci byl vytvořen i originální komix – zde publikováno se souhlasem Skautské nadace Jaroslava Foglarakomix Help!