Josef Tomek – Tom

Josef Tomek – Tom (31. 1. 1931 v údolí Miloňov ve Velkých Karlovicích – 4. 6. 2022 Vsetín). Poprvé se setkal se skautingem před druhou světovou válkou, když viděl starší skauty, z dnešního pohledu rovery, tábořit v Miloňově nedaleko Škaredice. Tenkrát mu jeho tatínek řekl, že kdyby byla taková organizace v Karlovicích, že by si přál, aby on, Tom, byl jejím členem. To se stalo až v roce 1945, kdy se Tom stal členem karlovského chlapeckého oddílu Junáka a od roku 1946, kdy byl v učení ve vsetínské Zbrojovce členem 6. oddílu působícího na internátě Zbrojovky. Tohoto se však bohužel jeho tatínek nedožil, byl umučen v roce 1942 v Mauthausenu.

Další kapitolou Tomova skautování a práce s mládeží bylo období Pražského jara, kdy se přihlásil k práci v Junáku a 2. 5. 1968 zakládá 3. chlapecký oddíl ve Vsetíně.

Tento oddíl vede s krátkou přestávkou i po roce 1970, a to pod hlavičkou Pionýra. V tomto období oddíl a hlavně on sám musí vzhledem ke skautské minulosti a stylu práce čelit trvalým tlakům, jak ze strany vedení Pionýra tak KSČ. Cílem byla likvidace oddílu. Oddíl několikrát mění název (3. oddíl, Zálesák, Pupava), znak, odchází se z pionýrské skupiny Trávníky atd. atd. V roce 1983 Tom dostává oficiální zákaz práce s mládeží, a to takzvaně pro nesocialistickou výchovu. Následně od oddílu odchází i se skupinou nejstarších členů. Díky jeho skvělému předešlému vedení však oddíl nezanikne, ale pokračuje dál v činnosti. Po dvou letech, kdy v jeho čele nestál plnoletý vůdce, si najde záštitu v Jurovi Kořenkovi. Po roce 1989 se oddíl znovu začleňuje do Junáka, a to pod svým starým označením – 3. chlapecký oddíl – Zálesák. Tom pak od roku 1992 pracuje dva roky jako výchovný zpravodaj střediska Vsetín.

Co tedy říci závěrem? Díky Tomovi a jeho stylu výchovné práce byl na Vsetíně jeden z nejdéle a nejlépe fungujících oddílů Junáka. Z jeho řad vyšla řada úspěšných vůdkyň a vůdců skautských oddílů a vůdců vsetínského střediska po roce 1989. Všichni tito se podíleli, po pravdě řečeno, na zlaté éře činnosti střediska, které se v této době nesmazatelně zapsalo do historie skautingu v Československu a Česku. Zakončeme tedy tento kraťoučký exkurs do historie jednoho skautského vůdce citací Dazula, který krátce zhodnotil Tomovu práci: “ Středisko bylo takové jaké bylo, díky Tomovi“!

 

 

WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien