Položit svůj kámen – výpravy na Ivančenu

O historii tohoto místa a jeho proměnách je web http://www.ivancena.cz/

Významnou akcí roku 1969 bylo skautské setkání na Ivančeně za účasti Rudolfa Plajnera – Táty. Takto akci skautů ze Vsetína zachytil svým objektivem Vladimír Vévoda. Ještě za rok po té mohl svůj fotografický um zopakovat, pak se skautská setkání muselo dvě desetiletí počkat. Druhé fotoalbum vedle skautů ze Vsetína zachycuje i skauty oddílu z obce Hovězí. Akce v roce 1970 byla spojena i se skládaním slibu na louce u chaty Bumbálka (jelo se autobusem) a návštěvy svatby v kolibě na Hovězí.

Než se Ivančena se svojí mohylou stala socialistickým režimem v sedmdesátých a osmdesátých letech „místem zapovězeným“ a ostře sledovaným, podnikali oddíly výstupy spojené i se skládáním slibu – pionýrských.

Ivančena 1975

 

Ivančena objektivem Zdenka Zerzána – Abého

Zájímavou kolekci proměn památného místa zachytil mezi léty 1978 až 1986 Abé svým fotoaparátem.  Na Ivančenu se pravidelně vypravoval jak se svým bratrem Lubošem, tak kamarády ze Vsetína. Na několika snímcích se nechal zvěčnit i on.

 

V roce 1990 byla obnovena tradice výstupů kolem svátku sv. Jiří, kdy se na Ivančeně potkávali oddíly již opět ve skautských šátcích. Takto opět k mohyle po letech vyrazil 3. oddíl Junáka Vsetín. Fotograficky pro nás zaznamenal Hanýsek.

Ivančena 1991

WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien