VaLŠ

Valašská lesní škola

Ze vzpomínek, almanachu vsetínských old skautů: Důležitou záležitostí v roce 1946 bylo zahájení práce instruktorů a uspořádání první Valašské lesní školy. Vůdce školy, bratr Pipek, s instruktory potom až do roku 1949 pořádal 2x ročně kurzy LŠ pro vedoucí oddílů a jejich nástupce. Od roku 1947 se pak konaly i zimní LŠ. První LŠ se konala v Jarcové a ze střediska se jí zúčastnili bratři Dědič, Severa a D. Šedlbauer, v dalších letech bratři J. Černocký a J. Londin To již měla VLŠ své stálé tábořiště na Ujmiskách pod Radhošiěm nad Dolní Bečvou. Poslední VLŠ v roce 1949 se zúčastnil bratr Ryšavý z 1. oddílu a znovu také J. Londin a J.Černovský, tentokrát již jako demonstrátoři (pomocní instruktoři).

Z archivu Skautského institutu:

Obnovení:

Již 2. března 1990 jednala ORJ o obnovení Valašské lesní školy. Vytváří se kruh lesoškoláků a sbor instruktorů. Jejich práce vyúsťuje v roce 1991 na společné lesní škole s okresy Frýdek-Místek, Ostrava a Vsetín. Tam tvořili naši instruktoři polovinu sboru. Beskydskou školu vedl V. Pokorný. Po dalších jednáních, tentokrát již s bratry ing. Schneiderem a Pavlíkem z ORJ Zlín, vytváříme společný instruktorský sbor a obnovujeme znovu tradici Valašské lesní školy. Vůdcem školy je J. Londin a instruktory jsou z našeho střediska Antonín Šedlbauer, Jan Veselý, Milan Tichý, Ota Švec, Stanislav Dědič a Berta Bindasová.

Tajemství fotografie číslo čtyřicet

Psal se rok 1992 a na Valašsku proběhla po mnoha letech jedna z prvních Valašských lesních škol. Měla trvání až do roku 1999. Prošla ji řada účastníků, kteří zde prožili nezapomenutelné okamžiky. Jsou zachyceni na fotografiích v albech a kronikách.  A tyto fotografie, společně se vzpomínkami lesoškoláků a jejich instruktorů, budou mít své místo v připravované publikaci Příběh skautingu na Valašsku.

Poznáte se na těchto fotografiích? Poznáte co je to za situace a místa? Poznáte i ostatní účastníky?

Vyzýváme tímto bývalé účastníky, aby poodhalili tajemství nejen fotografie číslo čtyřicet, ale aby se podívali na   fotoalba Valašské lesní školy a poslali nám své vzpomínky, ideálně formou informací ke každé fotografii – kdo na ní je a co se tam děje. A vítané jsou i jakékoli další spojitosti s VLŠ!

Ozvi se nám a zapoj se do příprav nové publikace o historii, která je i Tvou historií!

piš na

pribehskautingu@oldskaut.cz

Valašská lesní škola – rok 1992

Archiv Střediska Junáka Vsetín obsahuje i živé obrázky z Valašské lesní školy 1999 – autorem je Dazule, který i většinou stál za kamerou.

Skauti v Napajedlích opatrují jeden ze základních symbolu Valašské lesní školy (kromě praporu) – dřevěnou sochu Radegasta. Vedle symboliky měla (resp. stále má) i praktický význam – jako listinná schránka obsahuje jména 28 lektorů a 116 frekventantů, kteří školou „prošli“ v letech 1992-1999. Autorem je Miloslav Vích Robin člen střediska v Napajedlích. Foto Zbyněk Abrhám Lincoln.
Kronika Valašské lesní školy 1992
Kronika Valašské lesní školy 1993