Táborový totem 3. chlapeckého oddílu (Zálesáku-Pupavy) Vsetín

 

by Pajtáš

Letní tábor ve Velkých Karlovicích od 2. 8. do 16. 8.1971 byl pro hochy z třetího oddílu v pořadí již třetím a na Dynčáku druhým. Jednou z dochovaných archiválií, dokládající činnost a život tohoto vsetínského oddílu, je táborový totem, který byl vyroben na tomto letním táboře. Autory totemu byli v té době patnáct až šestnáctiletí členové oddílu Hynek Herrmann, dvojčata Ivan a Jiří Levčovi, a to za metodického vedení vůdce oddílu Josefa Tomka – Toma.

Letní tábor byl pro členy oddílu vždy vyvrcholením celoroční činnosti, kde si mohli prakticky vyzkoušet nabyté znalosti a dovednosti. Zvláště ti, kteří na tábor jeli podruhé, potřetí, už dobře věděli, co je čeká, a podle toho se zařídili a vybavili. Někdo si vezl velkou zásobu hřebíků, jiný konzervy slazeného mléka Salko nebo ovocných přesnídávek, další náhradní struny ke kytaře, další vlastní nářadí na výrobky či zálesáckou literaturu. Někteří, vše výše vyjmenované a spoustu jiných potřebných věcí.

Ne jinak tomu bylo i u Hynka, Ivana a Jury.

Po předchozím táboře v létě 1970, který se uskutečnil na stejném místě, se tito hoši rozhodli vyrobit pořádný totem. Není už stoprocentně známo, kde našli břízu, z které pak výtvor vznikl. Podle fotografie to zřejmě bylo někde směrem ke studánce. Někteří nejmenovaní pamětníci dokonce tvrdí, že to bylo na mokřadní louce pod latrínou. Jak fotografie dokládají, naši výrobci se chutě při první příležitosti pustili do díla. Břízu očistili a po stanovení budoucího vzhledu, který vycházel ze symboliky Lesní moudrosti, se ve volných chvílích pustili v prostoru za táborovou kuchyní do řezání, dlabání, broušení a smirkování. Celý výtvor pak korunovali nátěrem. Proti původnímu záměru na totemu chybí symbol včely (píle), který se tam bohužel už nevešel. Jisté je, že hoši stihli celý totem vyrobit za několik dní, a to ještě na táboře.

Jak je totem vytvořen?

Kromě konstatování, že totem je z břízy, je třeba si říci, že jeho těleso je vlastně strom obrácený větvemi dolů, které zajišťují jeho stabilitu. Totem je celkem 210 cm vysoký a v kmeni zhruba 13 cm silný. Hlavice (znak Lesní moudrosti) současné podoby totemu není původní. Brzo po táboře došlo k rozhodnutí, nahradit původní placku uřezanou z kmene smrku kvalitnějším materiálem, a to i se skutečnými rohy. Totem byl pak dlouhé roky součástí oddílové klubovny, v domě kde Tom bydlí. Zprvu stál na čestném místě, v blízkosti pověšených ukořistěných „skalpů“, pak byl umístěn za sedačkou vůdce oddílu.

Od roku 1983, kdy byla Tomovi pro tzv. nesocialistickou výchovu zakázána práce s dětmi, se totem odstěhoval na jeho chalupu do Miloňova ve Velkých Karlovicích. Zde byl častým objektem pozornosti, obdivu a fotografování. Je dobře, že se tento pamětník šťastných chvil stovek vsetínských hochů i děvčat dochoval, a můžeme si i dnes, po tolika letech, kdy kil a vrásek autorům přibylo, na totemu přečíst vzkaz, který nám tam Hynek, Ivan, Jura, Tom a vlastně všichni Tomovi hoši zanechali:

„Přicházíme do tábora, abychom v přátelském kruhu, kol táborového ohně, s radostným srdcem, pracovitostí a pílí, vzrůstali k nesmrtelné a životodárné Lesní moudrosti“.

Přejme tedy totemu, aby ještě dlouho nesl své poselství, a inspiroval tak další generace dětí k hašení žízně po kráse, lásce, síle a pravdě – pramenitou vodou skautingu.

Howgh

WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien