Skautský opasek – Jamboree míru Francie 1947

by Pajtáš

Na čtyřech fotografiích vidíme skautský opasek po mém tchánovi, p. Karlu Joštovi. Je to památka na jeho účast na Jamboree míru, které se uskutečnilo ve Francii v r. 1947. Česká výprava tehdy čítala 500 účastníků a on sám se do ní dostal jako náhradník.

Opasek je 80 cm dlouhý, což odpovídá chlapeckému pasu, tehdy čtrnáctiletého Karlíka. Je zajímavý tím, že je složen z francouzského skautského opasku s půlkou francouzské přezky a půlkou přezky české. Dovedu si představit, jak k tomu došlo – bratrská výměna a symbolické propojení na důkaz vzniklého přátelství. Při bližším zkoumání zjistíme, že opasek samotný (francouzská část) je dost starý, zřejmě ještě předválečný. Kdoví kdo ho původně vlastnil a nosil. Byl to starší bratr nebo dokonce rodič francouzského skautíka? Nebo že by to byla nějaká sličná skautka? Bylo by jistě zajímavé se dozvědět, kdo to byl, co dělal a jaké byly jeho další osudy, jestli skauting dál formoval jeho povahu a jestli si někdy vzpomněl na toho, s kým si opasek vyměnil. To už se ale, bohužel, nikdy nedozvíme. A tak tedy alespoň, dvě vzpomínky, které jsem od tchána, stihl „vydolovat“.

Během Jamboree se skautíci účastní řady aktivit. Jednou z nich byl výlet do okolí. Bohužel se našim hochům nepodařilo z této výpravy včas vrátit, zatměli poměrně daleko od tábora a tak jim nezbylo, než přenocovat v terénu. Když se ukládali ke spánku, pravda, zdálo se jim, že podklad je nějaký hrbolatý, ale řekněme si, co by skauta zastavilo?

Ráno, když se vzbudili, zjistili, že si ustlali na starém hřbitově.

Při ukončení Jamboree chtěli, jako správní hostitelé, „frantíci“ své československé hosty překvapit a potěšit, a tak požádali naše hochy, aby je naučili nějaký český pozdrav, který se používá při rozloučení. A ti ten úkol vzali se vší odpovědností a vážností. A tak při loučení kromě stisků levice a objetí, byl slyšet z francouzských úst nefalšovaně pravý, český, loučící pozdrav: „Odhopkuj nádhero“!

(Jó, skautský zákon, je skautský zákon -a ten velí, skaut je veselé mysli).

Jamboree Míru se konalo v lese nedaleko Moisson na březích Seiny, asi 70 km od Paříže. Setkání se účastnilo kolem 30 000 skautů z celého světa. Do průběhu „Jamborée da la Paix“ bylo zapojeno i 1500 skautek – jako administrativní síly. Součástí tábořiště byla i speciálně, francouzskými ženisty vybudovaná, úzkokolejná trať, která zajišťovala spojení s hlavní tratí na Paříž.

Autor: Ivan Mikšovič, zdroj: Archiv Junáka, Skautský institut