X. sněm Junáka – Vsetín 19.-21. 10. 2001

Vsetín – hlavní město českého skautingu v roce 2001

Asi bez přehánění se dá říci, že největší skautskou akci na Vsetíně byl X. sněm Junáka, který proběhl v roce 2001 v místním kulturním domě. Náročná organizace tohoto podniku dopadla dle reakcí na výbornou a vsetíňáci byli také jaksepatřípyšní na své zásluhy k dalšímu rozvoji organizace. Byla to mimo jiné i příležitost prezentovat tento kousek Valašska zbytku světa. Dělo se tak nejrůznějším způsobem – dobrou kuchyní i ubytováním, nebo drobnými upomínkovými předměty. Jedním z nich byla i kresebná rekonstrukce události z Javorníků na moravsko – slovenském pomezí, zachycující bratry a sestru jednoho nejmenovaného delegátního seskupení z P., které se podařilo minout cílovou stanici, a při čekání na další tramvaj se zatoulali až do prostoru na Ztracenci. Díky včasnému zásahu horské služby byli však odkloněni zpět na západ a šťastně stihli poslední výdej cestovního balíčku s čokoládou a banánem. Kresba byla provedena dovednou rukou  Miroslava Schönberga, kterého osud pražáků tak dojal, že se vzdal i autorského honoráře.

Ale teď už vážně.

Co třeba se podívat na celý sněm ve 4 minutách?

sněm X – Vsetín

A protože to byla akce skutečně velká, byla taktéž řádně dokumentována – fotograficky i videozáznamem.

Takto tři dny – pátek 19.10. až neděle 21.10. 2001, kdy byl Vsetín hlavním městem českého skautingu zaznamenal Martin Bambuch – Exod:

X. sněm Junáka – Vsetín 2001 – pátek

Den příprav k zdárnému průběhu v kulturním domě města Vsetín – přijetí delegátů, vybudování technického zázemí, sálu pro jednání. atd. atd.

X. sněm Junáka – Vsetín 2001 – sobota

Vlastní průběh sněmu – slavnostní zahájení, rozpravy, hlasování. Delegáti se také museli posilnit, večer valaši na kulturu. Aj tu mosija skauti měť.

X. sněm Junáka – Vsetín 2001 – neděle

Volby do ústředních orgánů Junáka, ukončení sněmu.

Stoupa hlásí – sněmovní speciál

„Známka“ k X. Valnému sněmu Junáka ve Vsetíně

VALAŠI NEDAJME SA

Text pozdravu X. sněmu Junáka svazu skautů a skautek ČR (2001)